Aragonit: Kamień Harmonii i Ziemskiej Energii

 

Aragonit to niezwykły kamień szlachetny, a jego historia przypomina średniowieczną bajkę. Nie ma w nim siły, która byłaby w stanie pokonać ziejącego ogniem smoka, ale jest coś równie magicznego. Aragonit to kamień lub, jak to się też nazywa, skamieniałe łzy ukochanej. Jego pochodzenie jest związane z miejscem występowania – okolicami miasta Molina w Hiszpanii. To tam odkryto złoża pod koniec XVIII wieku, a od nazwy obszaru, na którym znaleziono kamień, ochrzczono go aragonitem12.

Duże złoża aragonitu znajdują się w Europie, m.in. w Niemczech, Francji, Austrii, Czechach i Hiszpanii. Wydobycie prowadzone jest również w USA, Japonii, Kirgistanie i Turkmenistanie. W Rosji kamień wydobywany jest na Uralu Południowym i Tajmyrze

Aragonit: Kamień Harmonii i Ziemskiej Energii

Skąd pochodzi Aragonit?

Aragonit to minerał węglanu wapnia, który swoją nazwę zawdzięcza hiszpańskiej prowincji Aragonia, gdzie został po raz pierwszy odkryty w XVIII wieku. Charakteryzuje się różnorodnymi formami i barwami, od białego i bezbarwnego, przez żółty, różowy, czerwony, aż po zielony i niebieski. Jego struktura krystaliczna i piękne formy sprawiają, że jest ceniony zarówno przez kolekcjonerów, jak i osoby praktykujące litoterapię.

Gdzie się wydobywa Aragonit?

Aragonit występuje na całym świecie, a jego największe złoża znajdują się w Hiszpanii, Meksyku, Maroku, Włoszech, Austrii, Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych. Znaleźć go można również w Polsce, zwłaszcza w okolicach Świętokrzyskiego i Dolnego Śląska. W każdym z tych miejsc aragonit przybiera różnorodne formy i barwy, co czyni go wyjątkowym kamieniem.

Historia Aragonitu

Historia aragonitu sięga starożytności, gdzie był używany zarówno w celach dekoracyjnych, jak i leczniczych. W starożytnym Egipcie i Grecji wierzono, że aragonit ma właściwości ochronne i uzdrawiające. W średniowieczu był ceniony przez alchemików, którzy używali go do tworzenia eliksirów oraz amuletów. Współczesna litoterapia docenia jego właściwości harmonizujące i uzdrawiające, a jego piękno jest wykorzystywane w jubilerstwie i dekoracji wnętrz.

Znaczenie i Właściwości w Litoterapii

Właściwości Fizyczne

Aragonit jest ceniony za swoje właściwości zdrowotne. W litoterapii uważa się, że wspomaga układ kostny, pomaga w regeneracji tkanek oraz wzmacnia zęby i kości. Może również wspierać układ immunologiczny, przynosząc ulgę w stanach zapalnych i infekcjach. Jest także używany do poprawy jakości snu oraz w leczeniu bezsenności.

Właściwości Emocjonalne

Na poziomie emocjonalnym aragonit działa uspokajająco i harmonizująco. Pomaga w redukcji stresu, lęków oraz napięcia, wprowadzając poczucie spokoju i równowagi. Jest doskonałym kamieniem dla osób potrzebujących wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych, gdyż jego energia pomaga w przekształcaniu negatywnych emocji w pozytywne i wspiera w procesie emocjonalnego uzdrawiania.

Właściwości Duchowe

Aragonit jest silnie związany z czakrą podstawy oraz czakrą serca, co wspiera uziemienie i duchową harmonię. Jest uważany za kamień, który pomaga w nawiązywaniu kontaktu z energiami ziemi, wprowadzając poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Jego energia wspiera także duchowy rozwój i medytację, wprowadzając jasność umysłu oraz wspomagając wewnętrzną równowagę.

Magiczne Właściwości Aragonitu

Aragonit jest często używany jako amulet ochronny, który odgania negatywną energię i przynosi poczucie spokoju oraz bezpieczeństwa. Wierzy się, że noszenie aragonitu może wspierać rozwój duchowy, intuicję i zdolności parapsychiczne. Jest również uważany za kamień, który pomaga w przekształcaniu negatywnych emocji w pozytywne, sprzyjając harmonii i wewnętrznemu pokojowi.

Aragonit a Znaki Zodiaku

Aragonit jest szczególnie przypisany znakom zodiaku takim jak:

 • Koziorożec: Jako kamień uziemienia i stabilności, aragonit idealnie współgra z praktyczną i zorganizowaną naturą Koziorożców, wspierając ich wytrwałość i determinację.
 • Byk: Wspiera Byki w dążeniu do harmonii i równowagi, pomagając im zachować spokój i stabilność w codziennym życiu.
 • Panna: Pomaga Pannom w wyrażaniu uczuć i intuicji, a także w zachowaniu emocjonalnej równowagi i spokoju.

Aragonit jako Kamień Jubilerski

Aragonit to piękny kamień jubilerski, który może występować w różnych barwach i formach. Jeśli chcesz dbać o niego, oto kilka wskazówek:

 • Unikaj bezpośredniego światła słonecznego: Długotrwała ekspozycja na słońce może spowodować blaknięcie koloru aragonitu.
 • Czyszczenie: Używaj tylko miękkiej, wilgotnej ściereczki do czyszczenia aragonitów. Unikaj stosowania ostrych detergentów, które mogą uszkodzić kamień.
 • Przechowywanie: Przechowuj aragonity w miękkim woreczku lub oddzielnej przegródce w szkatułce, aby uniknąć zarysowań.

Pamiętaj, że regularne czyszczenie i ładowanie kamienia (np. w świetle księżyca) pomaga zachować jego blask i właściwości.

Aragonit to piękny kamień, który warto pielęgnować. Oto kilka wskazówek, jak dbać o niego:

 1. Czyszczenie: Regularnie przemywaj aragonit wodą o temperaturze pokojowej. Unikaj używania ostrych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię kamienia.

 2. Unikaj wilgoci: Aragonit jest wrażliwy na wilgoć, więc przechowuj go w suchym miejscu. Unikaj kontaktu z wodą, aby uniknąć osadzania się soli mineralnych na powierzchni.

 3. Ochrona przed światłem: Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ może to wpłynąć na kolor kamienia. Przechowuj go w miejscu z umiarkowanym oświetleniem.

 4. Unikaj kontaktu z kwasami: Aragonit jest wrażliwy na kwas, więc unikaj kontaktu z kwasami spożywczymi lub chemikaliami.

 5. Polerowanie: Jeśli chcesz przywrócić blask aragonitowi, delikatnie go wypoleruj miękką szmatką.

Pamiętaj, że każdy kamień jest inny, więc dostosuj opiekę do indywidualnych potrzeb swojego aragonitu

Polecane produkty

Aragonit - kula 6mm

Aragonit - kula 6mm

Aragonit - kolor fioletowo różowyKula o średnicy 6mmOtwór o średnicy ok. 1,1mmCena = 1 sztuka...
Aragonit - kula 12mm

Aragonit - kula 12mm

Aragonit niebieski - kule 12mm
Aragonit - kula 8mm

Aragonit - kula 8mm

Aragonit niebieskiKula o średnicy 8mmOtwór o średnicy ok. 1,2mmCena = 1 sztuka
Aragonit - kula 8mm - pomarańczowy

Aragonit - kula 8mm - pomarańczowy

Aragonit pomarańczowyKula o średnicy 8mmOtwór o średnicy ok. 1,1mmCena = 1 sztuka...
Aragonit mozaikowy - kula 8mm - zielono różowy

Aragonit mozaikowy - kula 8mm - zielono różowy

Aragonit mozaikowy zielono różowy - kule 8mm